Kırklareli İş Güvenliği Birimi - 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
0288 214 74 00
0546 435 72 62

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU


 

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

Madde 2 : Bu kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
Madde 6 :  İşveren; çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
Madde 10 : İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.
Madde 15 :
(2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
(3)  Bu kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır.
Madde 17 : (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.
Madde 25 : Maden, metal ve yapı işleri ile tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerin yapıldığı veya büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde, risk değerlendirmesi yapılmamış olması durumunda iş durdurulur.

-------------------------------------------------------

Değerli işveren ve esnaflarımız;6331 Saylı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre 1 Ocak 2014 ten itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için tehlike sınıflarına uygun iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi zorunludur. Ayrıca çalışanı olan tüm işyerlerinin risk değerlendirmesi yaptırma zorunluluğu da bulunmaktadır.
         İş güvenliği kanunlarına uyulmadığında cezalar ayda 15 bin lirayı, yılda 180 bin lirayı bulmaktadır.

          İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmetini almanız için 2 yöntem bulunmaktadır.

Birinci Yöntem : Bireysel hizmet satın alma : İşyeriniz için gerekli olan iş güvenliği uzmanını ve işyeri hekimini (serbest çalışanlar arasından) bulursunuz ve TC kimlik numaralarını girerek onları görevlendirirsiniz. Bunu yaptığınızda uzmanı ve doktoru işe almış olursunuz ve her ay uzman ile doktor için SOSYAL GÜVENLİK PRİMİ LE STOPAJLARINI ÖDERSİNİZ. Ayrıca bu çalışanlarınızın kayıtlarını da muhasebecinizin saat bazında tutması gerekir. Çekilen tüm bu zahmetlere karşı uzman ve hekimden hizmet bedeli olarak FATURA ALAMAZSINIZ. Çünkü uzman ve hekim sizin çalışanınız görünmektedir.

İKİNCİ YÖNTEM : KURUMSAL HİZMET SATIN ALMA : Bu yöntemde iş güvenliği ve işyeri hekimi hizmetini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirdiği ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİNDEN (OSGB) alırsınız. Muhattabınız OSGB firmasıdır. Görevlendirilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini İŞE ALMANIZ GEREKMEZ. Sadece verilen hizmet bedelini ödeyip FATURANIZI OSGB FİRMASINDAN ALIRSINIZ.

    Birçok işverenin kafasının karışık olduğu şu zamanda işverene birinci yöntemin yarısını anlatıp yarısını gizleyerek cazipmiş gibi gösteren ve bireysel çalışan uzmanlara karşı dikkatli olun...

     Size gelip, kurumsal olduğunu ve yetkili OSGB olduklarını söyleyenlere karşı da dikkatli olun.. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilan etmiş olduğu YETKİLİ OSGB LİSTESİnde isimlerinin olup olmadığını kontrol edin ve sadece İSGKATİP üzerinden anlaşma yapın. İSG KATİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN YAPILMAYAN ANLAŞMALAR HİÇ BİR ŞEKİLDE GEÇERLİ DEĞİLDİR.

Mağdur olmamanız için muhattabınız devletin yetkilendirdiği OSGB firması olsun.

KIRKLARELİ İŞ GÜVENLİĞİ OLARAK; İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞYERİ HEKİMİ HİZMETİNİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞININ YETKİLENDİRDİĞİ OSGB FİRMALARI İLE SİZLERE VERMEKTE VE FATURAMIZI KESMEKTEYİZ.

Kırklareli İş Güvenliği sizlere daha iyi hizmet verebilmek için, her zaman daha fazlasını yapan firma olmaya devam edecektir. Tüm işveren ve esnafımıza kazasız ve cezasız günler dileriz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        DENİZ DERYA

                                                                                                                                                                         A Sınıf İş Güvenliği Uzmanı                                                                                                                                                                                           Kırklareli İş Güvenliği Genel Müdürü