Kırklareli İş Güvenliği Birimi - Hakkımızda
0288 214 74 00
0546 435 72 62

Hakkımızda


     Değerli ziyaretçilerimiz Hakkımızda bölümüne geçmeden önce anasayfamızda ''İşverenlerin Dikkatine'' Başlığı altındaki uyarımızı buraya da koyarak sizleri İş Sağlığı ve Güvenliği alanında ortalığın toza dumana karıştığı şu zamanda bilgilendirmeyi görev bliyoruz.

Değerli işveren ve esnaflarımız; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre 1 Ocak 2014 ten itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için tehlike sınıflarına uygun iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi zorunludur. İş güvenliğine uyulmadığında cezalar; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, risk değerlendirmesi yapılmaması gibi nedenlerle her ay için ayrı ayrı kesilecek ve 1yılda 180 bin lirayı bulan rakamlar sözkonusu olacaktır.

Cezaların bu denli yüksek tutulmasındaki amaç  işverenleri zor durumda bırakmak değil, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulanmasını sağlamaktır.

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmetini almanız için 2 yöntem bulunmaktadır.

BİRİNCİ YÖNTEM; BİREYSEL HİZMET SATIN ALMA : İşyeriniz için gerekli olan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini serbest çalışanlar arasından bulursunuz. (Genelde onlar sizleri bulur) İSG katip sistemini kulllanarak TC kimlik numaralarını girersiniz ve onları görevlendirirsiniz. Bunu yaptığınızda iş güvenliği uzmanını ve doktoru işe almış olursunuz ve her ay uzman ile doktor için SOSYAL GÜVENLİK PRİMİ İLE STOPAJLARINI ÖDERSİNİZ. Ayrıca uzman ve doktorun kayıtlarını da muhasebecinizin her ay saat bazında tutması gerekir. Çekilen tüm bu zahmetlere ve para ödemenize  rağmen uzmanla hekimden FATURA ALAMAZSINIZ. Çünkü uzman ve hekim sizin çalışanınız görünmektedir.

İKİNCİ YÖNTEM; KURUMSAL HİZMET SATIN ALMA : Bu yöntemde iş güvenliği ve işyeri hekimi hizmetini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yekilendirdiği ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİNDEN (OSGB) alırsınız. Muhattabınız OSGB firmasıdır. Görevlendirilen iş güvenliği uzmanını ve işyeri hekimini İŞE ALMANIZ GEREKMEZ. Sadece verilen hizmet bedelini ödeyip FATURANIZI OSGB FİRMASINDAN ALIRSINIZ.

Birçok işverenin kafasının karışık olduğu şu zamanda işverene birinci yöntemin yarısını anlatıp yarısını gizleyerek cazipmiş gibi gösteren bireysel çalışan uzmanlara karşı dikkatli olun..

Sizlere gelip, kurumsal olduğunu ve yetkili OSGB olduklarını söyleyenlere karşı da dikkatli olun.. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilan etmiş olduğu YETKİLİ OSGB LİSTESİNDE firma isimlerinin olup olmadığını kontrol edin ve sadece İSG KATİP sistemi üzerinden anlaşma yapın. İSG KATİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN YAPILMAYAN ANLAŞMALAR HİÇ BİR ŞEKİLDE GEÇERLİ DEĞİLDİR.

Mağdur olmamanız için muhattabınız, bakanlığın yetkilendirdiği OSGB firması olsun.

KIRKLARELİ İŞ GÜVENLİĞİ OLARAK; İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞYERİ HEKİMİ HİZMETİNİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞININ YETKİLENDİRDİĞİ OSGB FİRMALARI İLE SİZLERE VERMEKTE VE FATURAMIZI KESMEKTEYİZ.

Kırklareli İş Güvenliği sizlere daha iyi hizmet verebilmek için, her zaman daha fazlasını yapan firma olmaya devam edecektir. Tüm işveren ve esnafımıza kazasız ve cezasız günler dileriz.

                                                                                                                                                                                    DENİZ DERYA

                                                                                                                                                                            A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

                                                                                                                                                                     Kırklareli İş Güvenliği Genel Müdürü

 

 

 

Kırklareli İş Güvenliği Birimine hoşgeldiniz. Kendim ve birimim hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum.

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum.

        1998-2005 yılları arasında İhlas Kargo Kırklareli şube müdürlüğü ve İhlas Mağazası Kırklareli mağaza müdürlüğü görevlerini yaptıktan sonra,  ağır ve çok tehlikeli işyeri sınıfına giren şehrimizin güzide firması Çetinbaş Asansörde 2005 yılından 2013 yılına kadar üst düzey yöneticilik görevini sürdürdüm.  2013 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimimi tamamlayıp İş Sağlığı ve Güvenliği stajımı Ünal Pik Döküm Sanayi Başakşehir İstanbulda yaptıktan sonra 18 Ağustos 2013 te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Ankara’da düzenlediği ve başarı oranı %17 olan İş Sağlığı ve Güvenliği sınavını geçerek C sınıfı iş güvenliği uzmanı, 21 Aralık 2013 te yapılan iş güvenliği uzmanı sınavını da geçerek A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı oldum.

 

        İş güvenliğinin eline çanta alarak, kapı kapı dolaşıp yapılacak bir ek iş olmadığına, İş Güvenliğinin gönül ve vicdan işi olduğuna inandığım için Kırklareli İşyeri Sağlık Güvenlik Birimini kurmaya karar verdim.

 

        Sitemizde İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında oldukça fazla bilgi bulacaksınız  Sadece internet sitemizle ilgili 3 ayı aşkın bir zamandır daha iyisini yapabilmek için yoğun bir çalışmanın içine girdik.  Şu anda okumakta olduğunuz yazı da uzun olacak ama bu sitede bulacaklarınız ve okuyacaklarınız benim için sadece iki kelimeden ibarettir.   

“ÖNCE İNSAN!..’’  Dünyada insan hayatı ve insan sağlığından daha değerli bir şey yoktur.

 İş sağlığı ve güvenliği alanında atacağımız her adım ÖNCE İNSAN içindir.

 

        2011 yılında  ÇSGB verilerine göre 69,227 iş kazası kayıtlara geçmiş, 1700 işçi hayatını kaybetmiş; 2093 işçi bir daha çalışamayacak şekilde sakat kalmış ve 1,766,893 iş günü  kaybedilmiştir.

       

        Şimdi yazdığımız bu rakamları bir düşünün…  Sadece 1 yılda 1700 çalışanımız hayatını kaybetmiş. Gün hesabı yaptığımızda her gün için neredeyse 5 çalışanımız hayatını kaybetmiş. Her gün 5 eve ateş düşmüş, çoluk çocuğu babasız, annesiz kalmış. Bir daha çalışamayacak şekilde sakat kalan 2093 kişiyi de hesaba kattığımızda her gün evine ateş düşen 10 aile düşünün..  Her gün  evine ateş düşen 10 ailenin acısının terör nedeniyle evine ateş düşen ailelerin acısından ne farkı var?..  Evet her gün ortalama 10 ailenin evine ateş düşüyor ve hiç birimiz bu acının farkına bile varmıyoruz.  Her gün , her gün bunlar yine yaşanıyor. Bizler yine duymuyoruz, yine görmüyoruz. Benim neden “ÖNCE İNSAN” dediğimi şimdi anlayabildiniz mi?..

            Ben, hiç kimsenin evladının “babam işsiz kaldı’’ ya da “babam sakat kaldı bir daha çalışamayacak’’ diye düşünüp gözünden yaş gelmesini istemiyorum. İş güvenliği kültürünü oturtabilmek amacıyla, ÇSGB nin sizin işyerleriniz için belirlediği uzman bulundurma süresinin 2 yada 3 katı süreyi sizin işyerleriniz için harcayacağız ve sizlerden ekstra bir ücret talep etmeyeceğiz.

            Faaliyete yeni geçtiğimiz şu anlarda bile İSG hizmetlerini bizlere emanet eden işverenlerimize çok teşekkür ediyoruz.  Emanetlerine sahip çıkmak; kendilerine ve sizlere çok daha iyi hizmet verebilmek için buradayız.  İSG hizmeti verdiğimiz değerli işverenlerimizi Referanslar bölümüzde bulabilirsiniz.

           Şu anda incelemekte olduğunuz internet sitemize de sizlerin yararlanabilmesi  için çok önem veriyoruz. Sabah 09’dan itibaren sitemize girdiğinizde canlı destek ile sizlere yardım etmek için bekleyen personelimizi bulacaksınız. Kırklareli İş Güvenliği Birimi'nin kurucusu ve  A sınıfı İş güvenliği uzmanı olarak kendi cep telefonum sürekli sitede yazılı olacak mesai saati içinde ya da dışında her zaman arayabileceksiniz.

 

          Sitemize koyduğumuz özel yazılım sayesinde, şirketinizin faaliyet alanını yazdığınızda; şirketinizin tehlike sınıfını ve nace kodunuzu öğrenebileceksiniz. Ayrıca yine özel yazılım sayesinde işyerinizde görev yapması gereken iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekiminin çalışma sürelerini çalışan sayısını girerek görebileceksiniz.

 

     TÜM İŞVERENLERİMİZE VE ÇALIŞANLARIMIZA EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET VEREBİLMEK İÇİN GÖREVE HAZIRIZ.  İŞYERİMİZİN KAPISI SİZLERE HER   ZAMAN AÇIKTIR…

 

         DENİZ DERYA
Kırklareli İSGB Genel Müdürü
  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı